Rezervace na telefonu:+420 516 435 486
Penzion U Hraběnky

Tipy na výlety

Příroda a jeskyně moravského krasu

Penzion “ U hraběnky“ se nachází téměř v samém centru Moravského krasu, který je jednou z nejkrásnějších a také nejnavštěvovanějších oblastí na území České republiky. Na ploše asi 100 km2 se nachází více než tisíc jeskyní, z nichž čtyři komplexy – Punkevní jeskyně s vodní plavbou na podzemní říčce Punkvě, prohlídkou dna propasti Macochy a také překrásného Masarykova dómu. Kateřinská jeskyně je známá unikátními, mimořádně úzkými až 4 metry vysokými hůlkovými stalagmity a také největší zpřístupněnou jeskynní prostorou v České republice. Jeskyně Balcarka – podzemní labyrint chodeb a dómu s bohatou a barevnou krápníkovo výzdobou se řadí mezi nejkrásnější u nás. Největší zpřístupněné jeskyně v ČR, Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi, jejichž součástí je i světově významná archeologická lokalita – jeskyně Kůlna s nálezy pozůstatků lebky a artefaktů neandrtálského člověka. V zájmu zachování tohoto jedinečného přírodního fenoménu bylo území Moravského krasu již v roce 1956 vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí.

Jeskyně Provoz Délka trasy Doba prohlídky
Punkevní celoročně 1 170 m 60 min
Kateřinská Únor – říjen 430 m 30 min
Balcarka Únor – říjen 600 m 45 min
Sloupsko-šošůvské Únor – říjen 890 m (krátký okruh)
1670 m (dlouhý okruh)

Vhledem k obrovské popularitě jeskyní Moravského krasu bývá zejména v letní sezóně kapacita jeskyní obsazena na  mnoho týdnů dopředu. Doporučujeme tedy všem zájemcům o návštěvu jeskyní – zejména Punkevních jeskyní, aby si svoje vstupy rezervovali minimálně 14 dní předem.
Rezervace provádí Ústřední informační služba Skalní mlýn tel.: 516 413 575.

V případě rezervace pobytu v našem penzionu Vám rádi vstupenky do Punkevních jeskyní zajistíme osobně.

 

Adamov, Josefov, Babice nad Svitavou

Jeskyně Výpustek u Adamova byla již před staletími rozsáhlým a unikátním podzemním systémem. Její prostory však byly ve 20. století výrazně poznamenány těžbou fosfátových hlín a působením Československé i Německé armády. V  60. letech byl v jedné z chodeb vybudován podzemní protiatomový kryt a tajné velitelské stanoviště.
Býčí skála – jeskyně  je známá nálezem tzv. „pohřbu halštatského velmože“, který zde učinil Jindřich Wankel. Při vykopávkách byla odkryta i kovárna s bronzovými artefakty – pochází odsud i známá „soška bronzového býčka“.
Huť Františka – vysoká pec z roku 1746, vyráběla zejména tzv. lité zboží, především vojenský materiál. Provoz byl zastaven v roce 1877. V současnosti se jedná o nejstarší dochovanou pec ve střední Evropě.

Rudice

Symbolem obce je Větrný mlýn na Tumperku, kde se nachází expozice dějin obce, historie hutnictví, hornictví a mineralogie. Areál je doplněn Geoparkem s ukázkami krasových hornin.
Zároveň zde můžete absolvovat překrásnou naučnou stezku Rudického propadání, případně se přihlásit dokurzu speleologie v některých amatérských jeskyní.

Hrady a zámky

Rájec nad Svitavou – klasicistní zámek francouzského typu z let 1763-1769 se může pochlubit obrazárnou Salmů, rozsáhlou empírovou knihovnou a bohatými sbírkami předmětů z křišťálu, čínského porcelánu a mědirytin. Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, který přímo láká k procházce.

Lysice zámek, na jehož počátku byla renesanční vodní tvrz, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká  skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a dále pak interiér zahradního kasina.

Boskovice

Boskovice jsou nazývány historickou perlou Moravy. V blízkosti centra, v památkové zóně města Boskovice najdete zříceninu gotického hradu, empírový zámek, židovské ghetto se zachovalou architekturou, židovský hřbitov a historické náměstí s dvěma dominantami renesanční věží radnice a kostel sv. Jakuba st.
zámek – patří k nejkrásnějším empírovým stavbám na Moravě. Tvoří s přilehlými parky i s ostatními stavbami výrazný umělecko architektonický celek.
Hrad – gotická zřícenina z poloviny 13. století. Svou polohou nabízí široký výhled na Boskovickou brázdu. Technickou zajímavostí je 30m hluboká studna poháněná funkčním šlapacím kolem. V letní sezóne v hradním areálu probíhá bohatý kulturní program
Židovské město – bývalé židovské ghetto patří k nejzachovalejším židovským městům v České republice. Dnes je centrum památkové zóny. Unikátní empírová architektura synagoga mior a nedávno objevená rituální mikve lákají řadu turistů. Židovský hřbitov založený v 16. století patří svou rozlohou k největším v České republice.
Westernové městečko – zábavní přírodní park vybudovaný ve stylu Divokého západu nabízí vyžití po čtyři měsíce v roce – od května do konce srpna. V přírodním pískovcovém amfiteátru se odehrávají denně dvě divadelní představení. Celý areál nabízí řadu zážitků v traperské pevnosti, indiánské vesnici, na Main Street a FFort Street, kde je řada saloonů, obchůdků a dalšího potěšení pro děti.

Westernové městečko Šiklův mlýn Zvole nad Perštějnem
Zoopark a Dinopark Vyškov – unikátní zábavní park, který  na ploše 3ha zobrazuje scény ze života druhohorních zvířat ve skutečných velikostech. 3D kino s filmem o vzniku života na Zemi.

Rozhledna ve Veselici na kopci Podvrší, ze které je překrásný výhled po celém území Moravského krasu

Sport a volný čas

Golfové hřiště Kořenec – 18 jamkové golfové hřiště. Leží na okraji obce Kořenec, 10 km od Boskovic

Tenis:  Petrovice, Krasová, Blansko, Boskovice

Squash: Blansko

Bowling: Blansko


Koupání:

Koupaliště Sloup (2 km)
Koupaliště – aquapark Blansko (10 km)
Koupaliště Červená zahrada Boskovice (13 km)
přehrada Křetínka (25 km)

Lyžování
Ski areál Blansko-Hořice
Olešnice na Moravě